Kas jāievēro, lai Latvijas apstākļos labi augtu, ziedētu un pārziemotu bārdainie īrisi?

1.      Īrisus stādīt saulainā vietā, irdenā un ūdens caurlaidīgā augsnē.

2.      Bārdainie īrisi nav mitrumu mīloša kultūra. Lieks mitrums, pat īslaicīga applūšana sniega kušanas laikā tiem var būt nāvējoša, tādēļ labāk izvēlieties paaugstinātu vai slīpu vietu to stādīšanai. Neaizrauties ar īrisu laistīšanu! Aplaistīt var jaunos stādus to apsakņošanās periodā.

3.      Īrisu audzēšanai piemērota augsne ar neitrālu vai pat viegli sārmainu reakciju. Īrisi patērē augsnē esošo kalciju, tādēļ augsni pirms stādīšanas ieteicams kaļķot, lietot mēslojumu, kas nepaskābina augsni. Pelni saprātīgās devās īrisiem patīk.

4.      Neaizrauties ar pārmērīgu īrisu mēslošanu. Nekādā gadījumā nedot mēslojumu ar augstu slāpekļa saturu pēc ziedēšanas, ja negribat piedzīvot problēmas ar īrisu pārziemošanu, panākt lielu zaļās masas pieaugumu un vāju ziedēšanu nākamajā gadā!

5.      Īrisi jāpārstāda, kad cers sakuplojis, sāk veidot tukšu vidu, pavājinās ziedēšana. Parasti augstie īrisi var augt vienā vietā 3 līdz 4 gadus, bet tas atkarīgs arī no to vairošanās.

6.      Labākais pārstādīšanas laiks ir jūlijā, jo tad īrisu stādi ir labi nobrieduši un vēl paspēj līdz salam kārtīgi iesakņoties. Tomēr augstos īrisus var pārstādīt pat to ziedēšanas laikā, jo tad jaunās saknītes, kuras tikai sāk veidoties, tiek mazāk traumētas.

7.      Īrisi jāstāda sekli, lai sakneņa virspuse būtu redzama. Pārmērīgi karstās un sausās vasarās to var nedaudz vairāk apraust ar augsni uz apsakņošanās periodu.

8.      Lai īrisi labi pārziemotu, uz ziemu tos ieteicams piesegt. Sevišķi tas attiecas uz jaunajiem stādījumiem un jaunām, mūsu apstākļiem ne visai piemērotām šķirnēm. Nelietojiet kūdru! Nelietojiet materiālus, kas uzsūc un ilgi saglabā mitrumu vai ļoti sablīvējas. Rudenī sakneņus var apraust ar augsni, apbērt ar smiltīm, piesegt ar egļu zariem. Īrisiem mazāk kaitē sals, vairāk tieši atkušņu un kailsalu maiņa, it sevišķi pavasara pusē.

9.      Vasarās neaizmirstiet regulāri pārbaudīt savus īrisu stādījumus, arī pēc ziedēšanas, lai savlaicīgi pamanītu bakteriālo puvi, kas izraisa īrisu sakneņu pārvēršanos smirdīgā masā. Sevišķi postoša var būt sabiezinātos stādījumos, siltās un mitrās vasarās. Nekavējoties izoperējiet bojātās vietas līdz veseliem audiem!

10.  Lai stādījumi vasaras otrā pusē nezaudētu dekorativitāti, vēlams tos nomiglot pret lapu plankumainību ar kādu no fungicīdiem pret sēņu slimībām.

Audzēšanas pamatprasības visiem bārdainajiem īrisiem ir līdzīgas, tomēr augstie īrisi prasa visvairāk uzmanības, vidējie un it sevišķi zemie ir mūsu apstākļiem piemērotāki, labāk pārziemo, praktiski neslimo.  

 

Atpakaļ Ievietots 17.04.2010, 17:23

staads staadu iestadits